-

+420-731-583-081

542 25, Luční 122, Janské Lázně, Česká Republika

Menu

Luisina cesta v Janských Lázních

Pakliže jste hosty Janských Lázní nesmíte vynechat návštěvu Luisiny cesty. Luisina cesta je tajuplně krásné místo, které vede romantickou roklí mezi Černou a Světlou horou zvanou Klausový důl. Je pojmenována po hraběnce Aloisii Czernin-Morzinové, která se zasloužila o rozvoj oblasti ve druhé polovině 19. století.

cernohorsky potok 001

 Již v minulosti lákalo toto divoké místo lázeňské hosty, kteří se zde neodvažovali vstoupit bez průvodce. Až v roce 1885 majitelka panství Maršova hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová zřídila podél Černohorského potoka chodník. Nejatraktivnější část zpřístupněná po Luisině cestě s úpravou koryta potoka a s vybudováním řady umělých prahů byla dokončena v roce 1910. Chodník po roce 1945 zpustl, zmizely mosty a na několika místech trasu strhly sesuvy.

Zbyly jen dva kamenné jezy od italských kameníků, kteří po ničivé povodni v roce 1897 prováděli regulaci zdejších bystřin.

Luisina cesta

V současné době začíná Luisina cesta novým mostkem přes Černohorský potok a v šíři dvou metrů vede kolem krásných scenérií na horském potoce s malými vodopády (nejvyšší má cca 3 m). Luisina cesta nyní končí po cca 600 metrech. Dál není obnoven druhý mostek, za kterým vede cesta na Pardubické boudy.

 Luisina cesta 2

Naposledy změněnočtvrtek, 17 květen 2018 17:55
(0 hlasů)
Facebook