-

+420-731-583-081

542 25, Luční 122, Janské Lázně, Česká Republika

Menu
Lesní hrádek Aichelburg

Lesní hrádek Aichelburg

 

Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Po jeho tragickém skonu 13.5.1861 cítili místní obyvatelé a zejména lesní úředníci potřebu uctít jeho památku postavením veřejného památníku.

Proto vznikl vysoko nad řekou Úpou na lesnatém úbočí Světlé hory v nadmořské výšce 736,45 m lesní hrádek Aichelburg. Byl dokončen v roce 1863. Hrad se skládá z prostorné haly, kde se nachází busta zvěčnělého hraběte. Je skoro v nadživotní velikosti ze sádry od jednoho sochaře z maršovské sklářské huti, který ji zhotovil podle posmrtného portrétu. Z místnosti vedou další dveře do 5 sálů, (9,74m) vysoké věže a odtud vedou třetí dveře na malou terasu. Na věž se vystupuje po čtyřiceti dřevěných schodech. Z původně kamenné stavby zbyla jen čtyřboká věž a klenutý sklep. Od roku 1996 probíhaly udržovací a záchranné práce, které přešly v celkovou rekonstrukci, která byla dokončena v roce 1999. Kdy také byla otevřena vycházková trasa Aichelburg i samotný hrádek pro veřejnost.

Lesní hrádek Aichelburg si můžou hosté prohlédnout i uvnitř. Klíč od hrádku je možné si vyzvednout v informačním centru Temného dolu, které je zároveň galerií časopisu „Veselý výlet“ nebo v informačním centru Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Otevřeno je denně od 8:30 do 18:00 hodin. Hradní klíč je replikou původního klíče od hrobky Bertholda Aichelburga. Můžete si tu koupit drobné upomínky a pohlednice a turistickou známku s lesním hrádkem Aichelburg.

http://www.veselyvylet.cz/cz/vv8/vv84.html

 

Původní podoba stavby lesního hrádku "Aichelburg"

Lesní hrádek Aichelburg

 

 

 

Naposledy změněnopondělí, 31 říjen 2016 15:23
(0 hlasů)
Facebook